Menu

Get Fonts دريافت فونت

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

تازه ها

 

بازیگری و کارگردانی نمایش

" بازیگر تراژدی علی رغم میل باطنی"

 

بازیگری و صداگذاری فیلم

" نقطه کور"

 

سرپرستی صدا در کنسرت

گروه موسیقی THUNDER در اکراین

 

چاپ مقاله در شماره سی و ششم

نشریه تخصصی صنعت صدا و تصویر

 

دریافت تقدیر نامه

از مدیریت دپارتمان سینمای دیجیتال

مجتمع فنی تهران

 

----

 

نمایش " تراژدین اجباری" یا

" بازیگر تراژدی علی رغم میل باطنی"

 

برنده لوح بازیگری از نخستین جشنواره

بین آموزشگاههای آزاد سینمایی کشور

 

نویسنده:  آنتون چخوف

 

کارگردان:  گروه "ک هشت"

(متشکل از آیدین الفت، بابک رستمی قراگزلو  و علی مکی جاوید)

 

مشاور کارگردانی: ساناز خرسندی کریمی

 

بازیگران :

بابک رستمی قراگزلو

آیدین الفت

 

گریم: حسام حیدری

 

طراحی پوستر و بروشور: علی مکی جاوید

 

-----

 

فیلم سینمایی

" نقطه کور"

 

کارگردان:

بابک رستمی قراگزلو

 

برنده جایزه فیلمنامه نویسی از نخستین

جشنواره آموزشگاههای آزاد سینمایی کشور

 

شاگرد اول کارشناسی ارشد رشته کارگردانی سینما

از دانشکده سینما و تئاتر

 

بازیگران:

مهدی کوشکی

آیدین الفت

سینا کرمی

علیرضا مدنی

 

مشاور کارگردان:

مجتبی راعی

 

دستیار کارگردان:

سمانه گودرزی

 

طراح گریم:

مهری شیرازی

 

اجرای گریم:

کیانوش حاجی زاده

 

تصویر بردار:

رضا جلالی

 

صدابردار:

سعید علی پور

مقداد خیراندیش

 

صداگذاری:

استودیو شهر صدای پارسیان

آیدین الفت

 

-----

 

کنسرت گروه موسیقی

THUNDER

 

زمان:

آگوست 2011

 

مکان:

کیو - اکراین

 

خواننده ، نوازنده گیتار و سرپرست گروه :

اردوان انزابی پور

 

گیتار لید:

بیتا صادقی

 

گیتار باس:

شمیم مهدی زاده

 

درامز:

آیدین انزابی پور

 

سرپرست صدا:

آیدین الفت

 

عکس:

علی اظهری

 

فیلم:

پژهان امید ظهور

 

برنامه ریز:

شهاب سهرابی

 

-----

 

چاپ مقاله ای تحت عنوان

"کاراوکه لذت حرفه ای شدن"

در شماره سی و ششم نشریه تخصصی

صنعت صدا و تصویر

 

"کاراوکه " لذت حرفه ای شدن

نویسنده : آیدین الفت

"کارا" در ژاپنی به معنای خالی و "اوکه" مخفف "اوکه سوتورا" یا همان ارکسترا می باشد. این کلمه در جمع به معنای ارکسترِ خالی، یا ارکستر بدون صدای خواننده معنا می دهد. پیشینه کاروکه از این قرار است. در سال 1971 یعنی چهل سال پیش یک موزیسن و نوازنده ی درامز ژاپنی بنام "دیزوکه اینویی" اولین دستگاه پخش کننده موزیک بی کلام را ساخت و آن را به بازار موسیقی با نام "کاراوکه" معرفی کرد. این دستگاه با سیستم نوار کاست کار می کرد. با انتخاب هر آهنگ از روی شاسی دستگاه روی نوار کاست ابتدای آهنگ انتخاب شده می رفت و شروع به پخش موسیقی بدون کلام خواننده می کرد. از آنجا که قیمت نوارهای کاست اوریجینال در آن زمان بسیار بالا بود  او تصمیم گرفت بجای فروش دستگاه آن به رستوران ها و هتل ها اجاره دهد. این دستگاه با یک سکه 100 ینی (ین واحد پول ژاپن) یک تراک آهنگ معروف را پخش می کرد. محبوبیت این اختراع از آنجا بوجود می آمد که شنیدن یک آهنگ بدون صدای خواننده ناخود آگاه شنونده را وادار به خواندن بجای خواننده می کرد. حسی که در همه ی ما وجود دارد و ما را به لذت حرفه ای بودن نزدیک می کند. "کاراوکه" در موسیقی پاپ به لحاظ سبک موسیقی بسیار فراگیرش بیشترین مخاطب را دارد. ما خودمان نیز در اتومبیل شخصی خود علی الخصوص وقتی تنها هستیم از خواندن همراه با خواننده لذت می بریم و خود را به جای او حس می کنیم . "کاراوکه" استفاده در آمد زا از همین حس دیگر انگاری یا خود را جای دیگری احساس کردن مخصوصا جای یک فرد شهیر است. این همان حسی است که در بازیگران نماد بیرونی پیدا می کند و خوب اجرا شدن آن باعث شهرت می شود. همان شهرتی که دیگران برایش دیگر انگاری می کنند. "کاراوکه" اختراعی است که باعث شد که آقای اینویی نامزد جایزه نوبل گردد.

در سال 1990 "کاراوکه" جای خودش را در تمام آسیای شرقی باز کرد و بصورت یک تفریحی فراگیر درآمد. مکان هایی  به نام KTV (Karaoke Television) درست شد و بصورت گسترده در ردیف یکی از شغل های در آمدزا قرار گرفت. در این مکان اتاق هایی برای حضور جمع های دوستانه (تا حدود 30 نفر)تعبیه شده اند که میهمانان پس از صرف نوشیدنی با یکدیگر مسابقه ی خواندن می دهند. اگر کسی بد بخواند باعث تمسخر و شادی دیگران و اگر خوب بخواند باعث تشویق و هیجان مدعوین قرار خواهد گرفت.

تشریح این اتاقها این گونه است که یک تلویزیون بزرگ 40 اینچ به بالا به همراه یک سیستم نسبتا ًقوی صوتی از لحاظ حجم صدا، شفافیت و امکانات صوتی در اتاق قرار داده شده است. با روشن کردن تلویزیون دستگاه کنترل از راه دور امکان انتخاب خواننده مورد علاقه و سپس آهنگ مورد نظر را پیدا می کنند. پس از انتخاب ویدئو کلیپ آهنگ و یا فضای دیگری چون حرکت گیاهان، موج دریا و مناظر طبیعی دیگر به همراه موسیقی بدون صدای خواننده از سیستم پخش می شود. متن ترانه ها (Lyrics) آهنگ با فونتی درشت در ابعادی تقریباً یک سوم صفحه کل نمایش با رنگ خاص به عنوان مثال سبز نمایش داده می شود. این ترانه ها بصورت بیت بیت یا قسمت قسمت و حداکثر در 10 کلمه نمایش داده می شود تا بیننده بدون نیاز به حفظ بودن کلمات با دیدن آن بر روی تلویزیون شروع به خواندن آواز کند. جالب این است رنگ کلمات نسبت به زمان و جای آهنگ حساس است. یعنی اگر در هر میزان آهنگ (هر آهنگ از بخش هایی بنام میزان تشکیل شده است) که باید آن کلمه خوانده شود از آن کلمه عبور کند رنگش تغییر می کند.  یعنی انگار خواننده اصلی این کلمه را خوانده و از آن عبور کرده است. در این صورت رنگ آن کلمه عوض شده و به عنوان مثال صورتی می شود. این امکان باعث می شود که آواز خوان به تدریج با کلمات پیش برود. یعنی نه زیاد جلوتر بخواند و نه عقب بماند. به اصطلاح ضرب آهنگ موسیقی را حفظ کند.

بعد از پیشرفت سیستم های هوشمند صوتی در دهه اخیر و امکاناتی نظیر اکولایزر (تغییرات دامنه صدا در حوزه های تفکیک شده ی فرکانس) بصورت خودکار، کمپرسور (تغیر نسبت ورودی صدا به خروجی با نسبتی قابل تعیین در مقادیر دامنه ی قابل تعیین) بصورت هوشمند، مولتی افکت پرسسورها ( ترکیبی از دستگاه های Reverberation،Echo،Delay و...) و سیگنال پرسسورهای بدون مکث (Online Signal Processors) این امکان بوجود آورد که خوانندگان آماتور با تنها دست گرفتن میکروفن بجای صدای خود، صدای اصلاح شده خود و در حد یک خواننده حرفه ای را بشنوند.

از امکانات سیستمهای جدید کاراوکه می توان به به موارد زیر اشاره کرد:

1)     EQ Online: با این دستگاه امکان حذف نویزهای  صدای خواننده مانند "سین زدن، شین غلیظ گفتن" و یا بمی بیش از حد، یا گرفتگی صدایی که همگی باعث نا مفهوم شدن صدای خواننده یا آزار شنونده می شود را اصلاح کرد. این دستگاه به سه صورت Preset (از قبل تعین شده) ، بصورت هوشمندانه و خودکار و بصورت قابل تنظیم می تواند این وظیفه را انجام دهد.

2)       Online Compressor: این دستگاه بصورت دستی (Manual) یا خودکار امکان تغییر بلندی دامنه صدای خواننده را داشته و در جاهایی که خواننده به اصطلاح جوگیر می شود و شروع به داد زدن می کند، صدا را تا حد قابل قبولی کاهش داده، از آزار دهندگی خواننده های آماتور می کاهد.

3)     Reverberation: این دستگاه که بسیار مود علاقه خوانندگان آماتور است حجم صدای خواننده را بطور زیبا و دلنشینی تغییر می دهد. بطوریکه خواننده احساس می کند یک پاواروتی تمام عیار است. (لوچینو پاواروتی 2007-1935 خواننده ایتالیایی تنور اپرا که به لحاظ حجم و وسعت صدا زبانزد بود) معمولاً مقادیر این حجم دهی در دستگاه های حرفه ای برای خوانندگان حرفه ای توسط صدابردار  تنظیم می شود به نحو مطلوب. اما  Reverberation های سیستم های کاراوکه از آنجا که می دانند مخاطب آماتور است حجمی بیشتر و خوش آیند تر به آن می دهند تا با استفاده از آن خواننده احساس لذت بیشتری بکند.

4)     سیگنال پروسسورها :یک کارت صدای حرفه ای است که در لحظه همه ی امکانات فوق ا انجام می دهد و صدای خواننده را  با آهنگ در حال پخش Mix می کند. جالب این است که سیگنال پرسسور های جدید در لحظه بصورت خودکار صدای را EQ می کنند و مقادیر کمپرسور را بنا به شرایط عوض می کنند تا در طول اجرای کار همه ی صداها یک دست و مانند کیفیت ضبط آلبوم یک خواننده حرفه ای شود. حتی برخی از از سگنال پروسسورها در خود فاینالایزر دارند (مرحله ی آخر میکس صداها که در زمان مسترگیری و آماده شدن تراک برای انتشار استفاده می شود). این در حالی است که نه فضای خوانندگی خواننده آماتور یک استودیوی صدابرداری با اتاق صدا (Dead room) است و نه میکروفن او یک میکروفن پیشرفته استودیویی و نه تجهیزاتی در اختیاری او مانند امکانات موجود در یک استودیوی حرفه ای صدا است.

هم اکنون کمپانی های بزرگ ژاپنی با معرفی ست های مختلف کاراوکه خود متشکل از یک و یا دو جفت میکروفن با سیم و یا بیسیم ، سیگنال پروسسورهای قوی، بلند گو هایی با حجم صدا و کیفیتی رنگ آمیزی شده (Colored) و پاور آمپلی فایرهای قوی در منطقه آسیا به رقابتی تنگاتنگ برای پیشی گرفتن از رقبای خود در این بازار فراگیر مشغولند. ست های کاراوکه  هم اکنون از مدلهای بزرگ برای KTV ها تا ست های خانگی در تنوع ظاهری و امکانات گوناگون در بازار برای تفریح همه قشر از جامعه موجود است. هم اکنون در خانه های ساکنین قشر مرفه مردم آسیای شرقی به عنوان چشم و هم چشمی هم که شده یک ست کاراوکه قوی وجود دارد که معمولا در آخر هفته ها به عنوان یک تفریح مفرح میمانان را به وجد می آورد.

هم اکنون در بسیاری از نمایشگاه های صدای حرفه ای خصوصاً در منطقه آسیای شرقی بخش عظیمی از نمایشگاه به معرفی سیستم های جدید کاراوکه اختصاص یافته است. این رشد کاراوکه در اروپا و آمریکا نیز در حال گسترش است. برخی از پاب ها در لندن و کلوپ ها در اروپا ساعت خلوتی خود را با سیستم کاراوکه پر می کنند. این سیستم هنوز در خاور میانه خصوصا کشورهای اسلامی از جمله کشور خودمان به لحاظ ساختار جامعه هنوز جایی پیدا نکرده است.

---------------

 

دریافت تقدیر نامه

از مدیریت دپارتمان سینمای دیجیتال

مجتمع فنی تهران

 

به سبب آموزش عملی و

فراهم آوردن امکان تجربه انجام یک کار حرفه ای

برای دانشجویان رشته صدابرداری

موسسه آموزش عالی فن آوران اطلاعات تهران

در صدابرداری نمایش موفق "دایره گچی"

به کارگردانی حمید پورآذری

زمستان سال هشتاد و نه و بهار سال هزارو سیصد و نود

 

كليه حقوق مادي و معنوي اين اثر متعلق به صاحب اثر مي باشد
All rights reserved. ©2010 Aidin Olfat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از راست آیدین الفت، حسام حیدری و بابک رستمی

 

-----

 

پایان جشنواره هنرجویان آموزشگاههای آزاد سینمایی

دریافت لوخ تقدیر فیلنامه نویسی آقای رستمی

(از راست آیدین الفت، مهری شیرازی و بابک رستمی)

 

 ------

 

تست صداها قبل از اجرای برنامه

 

 

پس از اجرای برنامه

از راست شهاب سهرابی، اعضای گروه THUNDERو آیدین الفت

 

آیدین الفت و گروه  THUNDER

 

 ----

 

 

-----