Menu

Get Fonts دريافت فونت

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

تازه ها

 

 سرپرستی صدا

کنسرت "یار گمشده"

کاری از گروه موسیقی طریقت

به نفع انجمن بیماران دیستروفی

و

چاپ مقاله تحت عنوان

"آواتار جادوی صدا و تصویر"

در شماره 37 نشریه تخصصی

صنعت صدا و تصویر

----

 

کنسرت موسیقی

"یار گمشده "

کاری از گروه موسیقی طریقت

به نفع انجمن بیماران دیستروفی

( ناتوانی شدید عضلانی)

 

سرپرست گروه، نوازنده سه تار، رسا: علی طریقت

آواز: وحید تاج

تنبک و نوبانگ: امیرحسین طریقت

دف: محمد طریقت

سنتور: سجاد خانقاهی

نی: شیدا قاضی اصفهانی

کمانچه: بهنوش کاظمی زاده و نازنین غنی زاده

تار: علی مبشری و حسین روزبهانی

عود: نازنین قاسمی

بم نوا: احمد جعفری

سرپرست صدا: آیدین الفت

صدابرداران: اصغر خانی و مهدی مقدم

 

-----

 

چاپ مقاله تحت عنوان

"آواتار جادویی از صدا و تصویر"

در شماره سی و هفتم نشریه تخصصی

صنعت صدا و تصویر

 

آواتار جادویی از صدا و تصویر

نویسنده: آیدین الفت

شاید بسیاری از ما فیلم سینمایی "آواتار" ساخته جیمز کامرون (James Cameron) محصول سال 2009 کمپانی فاکس قرن بیستم را دیده باشیم. اما اندک متخصصانی در کشور ما هستند که از تکنولوژی ساخت، طراحی صدا و موسیقی این فیلم (Sound Track ) بهره جسته اند.

آواتار یک فیلم علمی- تخیلی  سه بعدی است که رکورد فروش فیلمهای سینمایی را با فروش 2781 میلیون دلار یعنی معادل 3000 میلیارد تومان توانست بزند و عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما را لقب بگیرد. این فیلم از لحاظ تکنیک های انیمیشن، جلوه های تصویری و همچنین تکنیک ترکیب صدا کم نظیر است. این فیلم در مراسم اسکار سال 2010 نامزد عناوین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین صدا گذاری، بهترین ویرایش صدا و بهترین موسیقی گردیده است. در سه عنوان بهترین فیلم برداری، بهترین کارگردانی هنری و بهترین جلوه های ویژه نیز موفق به دریافت جایزه گردید.

علاوه بر مراسم اسکار، این فیلم در مراسم گلدن کلوب (Golden globe)و بفتا Befta )  (نیز جوایزی را در زمینه صدا،  تدوین، ترانه، موسیقی، کارگردانی و فیلم برداری از آن خود کرد.

جیمز هورنر (James Horner) آهنگساز معروف موسیقی فیلم، بعد از فیلم تایتانیک آهنگسازی این فیلم را به عهده داشت. او متولد سال 1953 در آمریکا و هنر آموخته کالج سلطنتی موسیقی لندن و دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس است.

هورنر برای ساخت این فیلم، تدوین میکس و مسترینگ موسیقی آن یک گروه بسیار حرفه ای برای طراحی صداها، ساخت و تدوین آن استفاده نمود. این گروه ابتدا با توجه به ساختار کلامی این فیلم که به زبانی به نام "ناوی" در آن محاوره ها صورت می گرفت ساختار موسیقی بومی و سازهای بومی برای آن تعریف کردند. موسیقی از سازهایی که وجود خارجی ندارد! آواهای دسته جمعی نیز (کرال) به همان زبان سروده و اجرا شد. این روش در فیلم شیر شاه  نیز بسیار مثمر ثمر واقع شد و این روش بسیاری را محو آن نمود. شروع ساخت جلوه های موسیقی فیلم آواتار در سال 2008 با همکاری هورنر و خانم واندا براینت) Wanda Bryant) به عنوان موسیقی شناس بومی  (ethnomusicologist) شروع شد. در این فیلم خانم لئونا لوئیس (Leona Lewis) به عنوان خواننده نیز در این پروژه بزرگ همکاری کرد. جلوه های صوتی این فیلم با ترکیبی از ساز های مجازی و حقیقی، و آواهای مجازی و حقیقی بعد جدیدی از سرزمین ساز های نا شناخته را بر ما گشود. همانطور که صحنه های این فیلم ما را به مکانی که در واقعیت وجود خارجی نداشت هدایت می کرد. مدیریت بخش تدوین صدا، طراحی صدا ، میکس برعهده کریستوفر بویز (Christopher Boys) قرار داشت. کسی که اولین جایزه اسکار خود را در سال 1998 برای فیلم تایتانیک بدست آورد. او همچنین فیلم هایی چون ارباب حلقه ها (2003) و کینگ کنگ (2005) و آیرون من (2010) در کارنامه خود دارد. طراحی صدای این فیلم بر عهده ی آدیسون تیگ(Addison Teague ) قرار دانست.

ساخت صدا ها بعد از چندین مرحله ساخت، تدوین و اضافه کردن جلوه های صوتی و دوباره ساخت صدا، تدوین و باز اضافه کردن جلوه و تکرار و تکرار صورت گرفت و حاصل را چنان ساخت که جز خلق نام دیگری نمی توان بر روی آن گذاشت. جلوه های صوتی(Sound Effects) نیز از نو ساخته شد. جلوه هایی که در هیچ یک از دستگاه های پردازشگر جلوهای صوتی (Effect Processors)  بصورت از پیش تعیین شده (preset)وجود نداشت. در این کار به لحاظ انعطاف پذیری جلوه های انیمیشن و امکان تغییر ضرب آهنگ تصاویر  تدوینگر تصویر  و صدا کاملاً با هم هم منظبق بودند. حتی فراتر از آن جلوه های تصویری در بعضی از صحنه های این فیلم در خدمت صدا بود و حرکت و ضرب آهنگ ها بنا به ضرورت صدا ها تغییر می یافت. این امکانی است که در کارتن های کودکان نیز بکار می رود. اما این بار صحبت از یک فضای کاملا مجازی صوتی و تصویری در کنار یکدیگر بود.

صحنه پرواز دو کاراکتر این فیلم با پرنده های عظیم خود،  صحنه های در گیری و جنگ و همچنین صحنه ی پایانی فیلم اوج کار جلوه های صدایی این فیلم بود. رعایت جزئیات صدای بالای پرندگانی که طرز بال زدن آنها با هیچ چیز زمینی سنخیتی نداشت و همچنین رعایت نوستالژی این حیوان و تطبیق آوا های آن با آنچه در زمین داریم شاهکار این طراحی جلوه است. این ترکیب در فیلم ژوراسیک پارک (محصول دهه نود) نیز با ترکیب صدا های واقعی و صداهای مجازی و اضافه کردن جلوه های صوتی بدست آمد. ماده ی خام بسیاری از این صدا ها حتی توسط دانشجویان مهندسی صدا از دانشگاه های کالیفرنیا چون برکلی که بسیاری از زمان خود را برای صدابرداری آوا های خاص در طبیعت مصروف میکنند بدست می آمد. صدا ها یی چون هیس مار، حرکت زبان و نیش او.

در فیلم آواتار از سیستم هایی چون پروتولز (Protools) و سینک کلاویر (Synclavier) استفاده شد. پروتولز محصول شرکت اپل و سینک کلاویر محصول شرکت دیجیتال انگلستان نوین (New England Digital Cooperation) است. سینک کلاویر از سال 1977 دستگاه های چون صدا سازها (Synthesizers) ، نمونه بردار ها (Samplers)  و ایستگاههای موسیقی (Music workstation) را می سازد و بسیار خاص و منحصر به فرد است.

تفاوت همیشه از دقت به جزعیات همراه با نگرش کلی و از بالا به هدف اتفاق می افتد. در صداهای این فیلم پارامتر هایی چون حمله (Attack) و زوال (Decay) آنقدر به دقت انتخاب شدند که باعث می شود حتی صدای انفجار ها نه تنها به تفکیک شنیده شود بلکه رنگ انفجار شکست و پیروزی از هم جدا شود. یعنی با رعایت و انتخاب صحیح پارامترهای در دسترس حتی انفجار ها هم شخصیت خود را پیدا می کردند. به عنوان مثال شاید صدای افتادن درخت همه جا و در هر آرشیو یک تدوینگر صدا وجود داشته باشد ولی صدابرداران صدای خام شکستگی و سقوط درختان را از یک ایالت دیگر آمریکا گرفتند و در سیستم پروتولز آن را چندین بار با هم ترکیب کردند تا به صدای دلخواه و پر (Fat) برسند. بطور خلاصه یک کشور در ساخت این فیلم همکاری داشتند. همه به هدف نگاه می کردند حتی به قیمت حذف آنچیزی که چندین هفته و ده ها شبانه روز بر روی آن کار کرده بودند. آنچه حاصل شد ترکیب قوی و عمیقی از موسیقی ارکسترال و بوی با ساز هایی نا شناخته و جلو های صدایی بی نظیر بود. متا سفانه در ایران شانس دیدن این فیلم را بر روی پرده سینما و با استفاده از سالن های صدای سه بعدی را نداشتیم.  اما وصف آن بعید می دانم  نیمی از لذت شنیدنش را پوشش دهد.  

كليه حقوق مادي و معنوي اين اثر متعلق به صاحب اثر مي باشد
All rights reserved. ©2010 Aidin Olfat.

 

 

 

 

 

 

 

-----

 

 

-----